Trigonometrijska točka I. reda: 307 Sv. Ilija

Kontrolna točka GPO: KT 1

Područje: 14. Dubrovačko područje


Stabilizacija/
signalizacija

Uništen stup

Sv. Ilija (Monte Vipera) je stara A-U točka. Na njenom centru izgrađen je 1947. betonski stup za potrebe prve trigonometrijske izmjere FNRJ (VGI). Vjerojatno je za potrebe nove (nedovršene) astro-geodetske triangulacije I. reda u bivšoj državi izgrađen između 1957. i 1968. novi stup s kapitelom koji je u cijelosti uništen od udara gromova. U RH stup nije obnovljen, potrebna je sveobuhvatna sanacija (DGU).


Foto album

None
None
None
None
None
None
None
None
None

Fotosfera (rujan, 2017.)


Koordinate

WGS84 HTRS96/TM Besselov elipsoid 1841 HDKS (Bessel. elips. 1841)
φ = 42° 59' 46'' E = 553769.6 m φ = 42° 59' 46'' y = 6431470.7 m
λ = 17° 09' 34'' N = 4762022.8 m λ = 17° 09' 52'' x = 4761674.1 m
hWGS84 = 1003.3 m HHVRS71 = 960.7 m HTrst = 961.0 m HTrst = 961.0 m

Projekti u sklopu kojih su obavljena astronomska i GNSS mjerenja na trigonometrijskoj točki
Geoidne točke CROREF CRODYN EUREF


Vezne trig. točke i azimuti 281 Babina gomila (74°)
305 Sv. Nikola (291°)
306 Biokovo (348°)
312 Sv. Ivan (120°)
I. Vrsta oronima (ojkonima, hidronima, ...)
II. Porijeklo imena (onomastika)
III. Toponim na starim kartama i planovima
IV. Toponim na službenim DGU-ovim kartama

I.
Zmijino brdo - brdo, Sveti Ilija - vrh (status imena: službeno, Registar geografskih imena, DGU), Monte Vipera - nije u Registru

II.

III.
ovom izmjerom Dalmacija nije obuhvaćena - Karlstädter Generalat (1774–1775) - First Military Survey
TT nije označena / St. Elia - Dalmatia (1851–1854) - Second military survey of the Habsburg Empire
TT označena / Monte Vipera (Sv. Ilija) - Habsburg Empire (1869-1887) - Third Military Survey (1:25000)
-----
TT označena / Ste. Elia - Habsburg Empire - Cadastral maps (XIX. century) -- Sotto Monte, 1836

IV.
TT je označena, Sv. Ilija / 307 - TK25 / HOK5 (Geoportal, DGU)
(Digitalni ortofoto 2017. i 2018. je zadani sloj na Geoportalu. Prelaskom pokazivača miša preko OSNOVA otvaraju se i drugi kartografski slojevi između kojih izabiremo Topografska karta 1:25000 ili Hrvatska osnovna karta).

Povijesni podaci, stručni i znanstveni izvori

Na vršnoj glavici sačuvani su kameni temeljci uništene kapelice Sv. Ilije. Prema legendi vrh je bio nazivan i Perunovo brdo, po starom slavenskom bogu Perunu gospodaru gromova.


Toponim (ime vrha, okolnog područja, ...) Sv. Ilija
Okolna naselja Orebić, Bilopolje, Ruskovići
Kartografski izvori i
planinarske knjige

TK25 (DGU): Korčula 4317-4-1-2
HGSS: nema
SMAND: nema

Opis smještaja trigonometrijske točke

Uništeni trigonometar se nalazi na najvišem vrhu središnjega hrpta Pelješca, SSZ od Orebića.

Žig(ovi)

Priznaje se žig HPS-a. Metalni žig zacementiran je na stijenu uz ugrađenu mramornu ploču s natpisom imena i visine vrha zapadno od metalne upisne kutije i malog drvenog križa. Drugi (stari) metalni žig zacementiran je na stijenu oko 10 m sjeverno od upisne kutije.

Vidokrug

S najvišeg pelješkoga vrha otvoren je vidik na sve strane. U smjeru JI prostire se Pelješac prema kopnu a nešto južnije od njega je Mljet. Od J do JZ je Korčula sa svojim otočićima, a iza nje naziremo na otvorenome moru Lastovo. Preko zapadnog dijela Pelješca uočavamo za dobre vidljivosti daleko na obzoru Vis. Dugi Hvar ispružio se od SZ do S a iza njega nazire se Brač. Sjevernim obzorom dominiraju vrhovi masivnog Biokova, Rilićki vrhovi a u pozadini Ploča i ušća Neretve Vilaja. 

Vidikovac

Oko 300 m JI od vrha je drugi vidikovac s kojeg je pored navedenoga prekrasan vidik i na Orebić.

Okolni vrhovi

bezimeni vrh oko 300 m JI od S. Ilije (vidikovac), Zmijino brdo (715 m), Kabal (629 m), Ščućevo brdo (871 m)

HPO Kontrolna točka HPO, Područje: KT 1, Dubrovačko područje
Planinarski portal
HPS
KT i put održava // Lokalna ili druga obilaznica PD Sv. Ilija // -
Rekognoscirao/ažurirao

D. Špoljarić, B. Habek, F. Želinski (30. 9. 2017.), P. Kovačević (18. 3. 2023.)


Opis prilaznih putova i GNSS tragovi

Ruskovići (Orebić) - pl. dom. Sv. Ilija - trigonometar Sv. Ilija (pješačenjem)

Opis puta

Uspon započinje kod stare kuće u sj. rubnom dijelu Ruskovića oko 50 m od proširenja za parkiranje vozila* uz makadamski put koji vodi u Glabalovo. Na početku markirane pl. staze - građenog puta je HGSS-ova obavijesna ploča a s desne strane na frontalnom zidu kuće početna markacija, naziv vrha i vrijeme hodanja. Građeni put kratko vodi uz suhozid i ulazi u mladu gustu šumu bora i crnike, nastavlja kroz makiju i sitno raslinje. Dalje vodi kroz stjenoviti dio s rjeđim visokim raslinjem i prati strme padine Kabala ravnomjerno se uspinjući. Nastavlja zapadnom stranom usjeka/kanjona između vrhova Kabal i Vižanjica (po čijim zapadnim padinama su brojni sipari). Na toj se dionici puta otvara široki pogled na Orebić i istočni dio Korčule i brojne otočiće ispred njih. Građeni put nastavno zaobilazi u luku Kabal potom skreće lijevo vrlo oštro se uspinjući po serpentinama i ulazi u visoku šumu bora i crnike a potom i mješovitu šumu. Put dalje vodi po brojnim kratkim serpentinama konstantno oštro uspinjući se do izlaska iz šume. Na izlasku kratko vodi siparom s kojeg se otvara veličanstveni pogled na Orebić, istočni dio Korčule i okolnih otočića te na Pelješac prema kopnu. Nakon sipara put vodi preko malog prijevoja JI od vrha Sv. Ilija a neposredno ispod stijena vrha s vidikovcem do nagorene šume crnog bora. Tu malo gubi na visini jer se spušta do visoravni obrasle crnogoričnom šumom i travom (na kojoj možete sresti stado konja). Put zatim vodi mimo izvora i pojilišta za konje a potom se umjereno uspinje do planinarskog doma gdje se spaja s putem iz Orebića. Od pl. doma put kratko vodi kroz rijetku borovu šumu, a potom oštrije se uspinjući kroz kamenjar i kršku golet, obraslu travom i mediteranskim biljem, do vrha.

*Do spomenutog proširenja vodi iz Orebića uža asfaltna cesta Put Ruskovića. Na njenom kraju ispred suhozida su putokazi. Lijevo (prema Karmenu Grgurić Selu) i desno (prema Glabalovu i Stankoviću) odvajaju se kraci makadamske ceste (u tom dijelu betonska podloga). Desni krak vodi mimo stambenog objekta (Ruskovići 16) do lijevog odvojka s proširenjem zaklonjenog obraslim suhozidom (oko 100 m).

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Duljina 5.6 km
Vrijeme 2.45 h
GNSS trag gnss/307_svilija-ruskovici.gpx

Orebić (Gospa od Anđela) - pl. dom. Sv. Ilija - trigonometar Sv. Ilija (pješačenjem)

Opis puta

Uspon započinje kod parkirališta* (vidi Street View) iza franjevačkoga samostana i crkve Gospe od Anđela uz lokalnu cestu za za Bilopolje. Početak je označen okruglom markacijom, strijelicom smjera i putokazom postavljenim uz rub odvojka za Gurića Selo i Karmena. Put u početku vodi po asf. cesti do s desne strane prve kuće u Bilopolju, malo uvučene od ceste (oko 700 m). Premda se do tuda može prići vozilom, ne preporuča se zbog zabranjenoga parkiranja na malom privatnom parkiralištu uz cestu. Nastavno put skreće desno prema kući (označeno putokazom i HGSS-ovom obavijesnom pločom) te uz kuću lijevo (okrugla markacija i strijelica na daski naslonjenoj na žičanu ogradu). Put dalje vodi uz vrtove sjeverno od kuća i ubrzo ulazi u crnogoričnu šumu oštro se uspinjući po vododerinama. Izlazi iz šumarka i dalje vodi, umjereno se uspinjući, po nasutom putu prolazeći na oštrom zavoju mimo zapuštene gustijerne. Nakratko put ponovno vodi kroz šumu a iza nje po gornjem rubu malog sipara do odvojka/priključka pl. puta iz Kućišta. Na ovoj dionici uspona, osobito u njegovom gornjem dijelu, pružaju se prekrasni vidici na Korčulanski arhipelag i grad Korčulu. Nastavno nasuti put dalje vodi po zapadnoj padini Vrha M. Kontija ravnomjerno se uspinjući do obrasle visoravni i raskrižja putova (pravo Viganj a desno Sv. Ilija). Nastavlja desno kroz borovu šumu, nakratko izlazi na goli kamenjar a potom ponovno ulazi u mješovitu šumu crnike i bora umjereno se uspinjući do pl. doma. Tu se spaja s putem iz Ruskovića. Od pl. doma put kratko vodi kroz rijetku borovu šumu, a potom oštrije se uspinjući kroz kamenjar i kršku golet, obraslu travom i mediteranskim biljem, do vrha.

*Do spomenutog parkirališta vodi asfaltna cesta iz Orebića. Na oštrom lijevom zavoju u ul. Bana J. Jelačića (D414) odvaja se desno asfaltna cesta 6215 (Šetalište Petra Krešimira IV) za Kućište, Viganj, ... . Nakon 400 m oštro desno odvaja se uža asfaltna cesta koja vodi za Gurića Selo i Karmena ili za Bilopolje (označeno prometnim putokaznim pločama) pritom prolazi mimo groblja, samostana i crkve Gospe od Anđela.

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Street View
Duljina 6.4 km
Vrijeme 2.30 h
GNSS trag gnss/307_orebicgospa_od_andjela-svilija.gpx

Komentari

Samo registrirani korisnici imaju pravo dodavanja komentara.

Još nema komentara za ovu trigonometrijsku točku.