Trigonometrijska točka I. reda: 291 Vrčevo

Kontrolna točka GPO: KT 4

Područje: 13. Sjeverna i Srednja Dalmacija


Stabilizacija/
signalizacija

Stup s postoljem, visina h = 1.3 m

Vrčevo je stara A-U točka. Talijani postavljaju 1941. novu točku (kamen 0,25 x 0,25). Ta je točki uporebljena u trigonometrijskoj izmjere FNRJ. Za potrebe nove (nedovršene) astro-geodetske triangulacije I. reda u SFRJ izgrađen je između 1957. i 1968. godine novi stup s kapitelom (0,60 x 0,60 x 1,30 m) na niskom kamenom, a iznad njega betonskom postolju (VGI). U RH stup je obnovljen 2011. godine i na njega je postavljena obavijesna pločica (DGU). Vršna zaravan na kojoj je trigonometar i nedaleko ostaci gradine obrasla je visokom borovom šumom i zbog toga je 1995. na zid gradine postavljena ekscentrična točka za potrebe GNSS mjerenja.


Foto album

None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None

Koordinate

WGS84 HTRS96/TM Besselov elipsoid 1841 HDKS (Bessel. elips. 1841)
φ = 44° 01' 57'' E = 411234.6 m φ = 44° 01' 57'' y = 5531842.0 m
λ = 15° 23' 33'' N = 4877490.4 m λ = 15° 23' 50'' x = 4876483.0 m
hWGS84 = 257.9 m HHVRS71 = 215.1 m HTrst = 213.0 m HTrst = 213.0 m

Projekti u sklopu kojih su obavljena astronomska i GNSS mjerenja na trigonometrijskoj točki
Geoidne točke CROREF CRODYN EUREF


Vezne trig. točke i azimuti 283 Stražica (299°)
288 Visočica (358°)
290 Crnopac (55°)
292 Velika Promina (100°)
302 Žirje (154°)
I. Vrsta oronima (ojkonima, hidronima, ...)
II. Porijeklo imena (onomastika)
III. Toponim na starim kartama i planovima
IV. Toponim na službenim DGU-ovim kartama

I.
Vrčevo - vrh , Gradina Vrčevo - arheološko nalazište, ruševina, iskopina, Kulina - šikara, makija, grmlje (endonim), status imena: službeno, Registar geografskih imena, DGU

II.
Ime Vrčevo dolazi od riječi vrč čije se ostatke može pronaći na vršnoj zaravni i po padinama.

III.
u ovoj izmjeri Dalmacija i zaleđe nije obuhvaćeno - Karlstädter Generalat (1774–1775) - First Military Survey
TT označena / Verčevo - Dalmatia (1851–1854) - Second military survey of the Habsburg Empire
TT označena / Vrčevo - Habsburg Empire (1869-1887) - Third Military Survey (1:25000)
-----
TT označena / Vercevo - Habsburg Empire - Cadastral maps (XIX. century) -- Gorizza, 1826

IV.
TT označena, Vrčevo / 291, Vrčevo, Kulina - TK25 / HOK5 (Geoportal, DGU)
(Digitalni ortofoto 2017. i 2018. je zadani sloj na Geoportalu. Prelaskom pokazivača miša preko OSNOVA otvaraju se i drugi kartografski slojevi između kojih izabiremo Topografska karta 1:25000 ili Hrvatska osnovna karta).

Povijesni podaci, stručni i znanstveni izvori

Još je starim Ilirima bila poznata važnost Vrčeva kao strateškog mjesta pa su na vršnoj glavici sagradili utvrdu. A kao svoju utvrdu koristili su je i Turci i u narodu je poznata kao "Turska kula". I danas se po vršnoj zaravni i padinama Vrčeva mogu pronaći ostaci starih ćupova i posuda za čuvanje namirnica i vode.


Toponim (ime vrha, okolnog područja, ...) Vrčevo (TK25) / Kulina (HOK)
Okolna naselja Debeljak, Gornje Podvršje, Glavica, Donje Raštane
Kartografski izvori i
planinarske knjige

TK25 (DGU): Škabrnje 4415-2-4-4
HGSS: nema
SMAND: nema

Opis smještaja trigonometrijske točke

Trigonometar se nalazi na prostranom kružnom zaravanku obrasle vršne glavice oko 1 km zračne linije SZ od ravnokotarskog naselja Glavica. Nedaleko trigonometra su i ostaci gradine "Turska kula".

Žig(ovi)

Trenutačno nema žiga. Priznaje se fotografija obilaznika uz geodetski stup.

Vidokrug

Vrh/vršna zaravan je obrasla borovom šumom i nema vidika. Nadomak vrha na istočnoj padini kod kapelice je uređena prostrana zaravan/livada na kojoj su klupe za odmor i drveni vidikovac. Otuda se otvara široki vidik od vrhova južnog Velebita na sjeveru do Donjih raštana na JI. Oko vršne zaravni vodi kružna staza s koje se ponegdje otvaraju vidici prema svim stranama svijeta.

Rekognoscirao/ažurirao

D. Špoljarić (18. 10. 2019.), D. Špoljarić i pl. sekcija GF (16. 10. 2021.), D. Štefulić (5. 5. 2023.)


Opis prilaznih putova i GNSS tragovi

odvojak sa ceste - Gornje Podvršje (vozilom/pješačenjem)

Opis puta

Uobičajeni prilaz Vrčevu je iz Gornjeg Podvršja* (sada su svi okolni zaselci spojeni pod zajedničko ime Debeljak). Do naselja Debeljak možemo doći iz Sukošana županijskom c. 6040 i 6041. Iz Zadra ili izlaza Zadar II na autocesti A1 državnom c. D424 (tzv. Kalmetina) do izlaza Sv. Martin i dalje lokalnom c. 63104 do Debeljaka i nastavno cestom mimo Donjeg Podvršje (sa sjeverne strane naselja) do odvojaka za Gornje Podvršje, prvog kod velike žute kuće i obavijesne ploče i malo dalje drugog. Kroz Gornje Podvršje vodi kružna cesta - Ul. Ante Starčevića po kojoj sa zapadne ili istočne strane ulazimo u naselje i nastavno ul. P. hr. branitelja Ivice Smolića do odvojka kolnog puta prema Vrčevu (označeno prometnim znakom Put Vrčeva) na jugoistočnom rubu zaselka.

Foto album
None
None
None
None
Duljina 0.6 km
Vrijeme 0.03 h
GNSS trag gnss/291_odvojaksaceste_gornjepodvrsje.gpx

Gornje Podvršje - trigonometar Vrčevo (pješačenjem)

Opis puta

Prilaz Vrčevu iz Gornjeg Podvršja* (sada su svi okolni zaselci spojeni pod zajedničko ime Debeljak) započinjemo kod odvojka kolnog puta prema Vrčevu (označeno prometnim znakom Put Vrčeva) u ul. P. hr. branitelja Ivice Smolića u jugoistočnom dijelu Gornjeg Podvršja. Tu se uz cestu mogu parkirati 2 do 3 vozila (obavijestiti vlasnike okolnih kuća) i dalje nastaviti pješke. Put vodi između kuća, ograđenih torova i pašnjaka po kamenom kolnom putu kroz visoku makiju gotovo po pravcu bez uspona do proplanka u podnožju Vrčeva (ne preporuča se prilaz osobnim vozilom). S proplanka se lijevo odvaja staza koja vodi po kamenjaru kroz borovu šumu umjereno se uspinjući do prostranog zaravanka na obrasloj vršnoj glavici na kojoj su ostaci gradine ("Turska kula") i trigonometar.

*Drugi je prilaz iz Glavica po Križnom putu.

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Duljina 1.2 km
Vrijeme 0.25 h
GNSS trag gnss/291_gornjepodvrsje-trigovrcevo.gpx

Glavica (parkiralište) - po Križnom putu - kapelica Gospa Luzarica - trigonometar Vrčevo (+ drugi prilazni put od kapelice do vrha) (pješačenjem)

Opis puta

Uobičajeni prilaz vrhu je iz Glavica po Križnom putu. Na kraju Glavica (iz smjera Donje Raštane) s lijeve strane ceste, nasuprot prometnog znaka kraja naselja, je prostrano proširenje/parkiralište od kuda vodi Križni put do kapelice Blažene Djevice Marije (Gospa od Ružarija) ispod vršne zaravni i nastavno do vrha. Prvi dio prilaznog puta vodi po širokom Križnom putu mimo uređenih postaja, u početku umjereno a potom oštrije se uspinjući kratko kroz šumovito a potom kroz područje obraslo makijom. Na koncu put vodi po kamenjaru do kapelice Gospe Luzarice nadomak vrha na istočnoj padini Vrčeva. Iza kapelice je uređena prostrana zaravan/livada na kojoj su klupe za odmor i drveni vidikovac. Otuda vrhu možemo prići po kružnoj obilaznoj stazi iz dva smjera. Desno (u smjeru SZ) vodi uređena staza koja sa sjeverne strane obilazi vršnu zaravan i s jugozapada umjereno se uspinjući vodi do ostataka gradine i nedaleke trigonometrijske točki. Lijevo (u smjeru JZ) vodi uređena staza koja s jugoistočne strane obilazi vršnu zaravan i s juga prilazi vrhu. Taj je prilaz nešto kraći.

Nedavno je iz Glavica do kapelice uređen (nasuta podloga i postavljena rasvjeta) kolni put kojim možemo vozilom najbliže prići vrhu (nisam osobno provjerio!). Drugi najbliži prilaz vozilom je proširenje u Vrčevskoj dragi do kojeg vodi dobar makadamski put koji započinje na c. 63104 oko 300 m od odvojaka za Gornje Podvršje u smjeru D. Raštane. Od proširenja u dragi nastavljamo pješke po stazama između suhozida do proplanka u podnožju Vrčeva i nastavno po gore opisanom putu do vršne zaravni.

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Duljina 1.6 km
Vrijeme 0.40 h
GNSS trag gnss/291_GlavicaP-kapelica-trigoVrcevopokriznomputudodatak.gpx

Znamenitosti i zanimljivosti kraja

Utvrda na Vrčevu


Komentari

Samo registrirani korisnici imaju pravo dodavanja komentara.

Još nema komentara za ovu trigonometrijsku točku.


Suradnici i sponzori

Planinarska društva, geodetske tvrtke i druge institucije koji su pomogli pri uspostavljanju i markiranju putova, izradi i postavljanju obavijesnih i putokaznih ploča i drugo.


ACES
Zadar