Trigonometrijska točka I. reda: 283 Stražica

Kontrolna točka GPO: KT 3

Područje: 11. Jadranski otoci - sjeverni dio


Stabilizacija/
signalizacija

Stup s visokim postoljem, visina h = 1.3 m

Stražica je stara A-U i talijanska točka (Guardia). Za potrebe trigonometrijske izmjere FNRJ na starom tal. centru postavljen je 1948. betonski stup dimenzija 0,40 x 0,40 x 1,13 m oko 60-ak m sjeveroistočno od crkve Gospe od Sniga (GIJA). Između 1957. i 1968. izgrađen je za potrebe nove (nedovršene) astro-geodetske triangulacije I. reda u SFRJ novi betonski stup s kapitelom (0,60 x 0,60 x 1,30 m) na visokom kamenom postolju s betonskom pločom (VGI). Stara stabilizacija/stup iz 1948. odvaljen je i leži na sjevernoj strani u podnožja trigonometra. Pronađena su 4 osiguranja (bolcne zacementirane u stijenu). U RH stup je obnovljen 2009. i na njega je postavljena obavijesna pločica (DGU). U nekim položajnim opisima ta trigonometrijska točka upisana je pod brojem i imenom - 287 Straža.


Foto album

None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None

Koordinate

WGS84 HTRS96/TM Besselov elipsoid 1841 HDKS (Bessel. elips. 1841)
φ = 44° 16' 43'' E = 361949.9 m φ = 44° 16' 43'' y = 5482057.3 m
λ = 14° 46' 14'' N = 4905726.6 m λ = 14° 46' 31'' x = 4903810.9 m
hWGS84 = 218.6 m HHVRS71 = 176.1 m HTrst = 174.0 m HTrst = 174.0 m

Projekti u sklopu kojih su obavljena astronomska i GNSS mjerenja na trigonometrijskoj točki
Geoidne točke CROREF CRODYN EUREF


Vezne trig. točke i azimuti 188 Osor (324°)
286 Šatorina (28°)
288 Visočica (71°)
291 Vrčevo (119°)
I. Vrsta oronima (ojkonima, hidronima, ...)
II. Porijeklo imena (onomastika)
III. Toponim na starim kartama i planovima
IV. Toponim na službenim DGU-ovim kartama

I.
Stražica - toga oronima nema u Registru geografskih imena DGU-a za o. Ist; Straža - vrh / brežuljak, gorica (status imena: službeno, Registar geografskih imena, DGU)

II.
Sažetak: Na istočnoj obali Jadrana, od otoka Šolte do Pule, što na kopnu što na otocima, postoji oko 40 lokaliteta koji u svom imenu nose korijen »straža«. Na tim su mjestima dugo kroz povijest bile izvidnice i straže koje su tvorile komunikacijski sustav za sigurnost plovidbe ovim dije­lom Jadrana. Na istom tom području nalazi se i niz građevina fortifikacijskog karaktera raspoređenih na strateškim točkama (Žirje, Vrgada, Kornat, Ugljan, Ist, Ilovik, Palacol), koje su vizualno uklopljene u gore navedeni sustav »straža«. Sve te građevine nastale su u 6. i 7. stoljeću. Budući da je, prema Prokopiju (Bellum Gothicum), u drugoj polovici 6. stoljeća kopneni put od Carigrada prema zapadu postao opasan, Bizant gradi sustav utvrda kojim stvara i osigurava pomorski put uz istočnu obalu Jadrana, podalje od kopna, uz vanjski niz otoka s nizom izvidnica i utvrda koje su u isto vrijeme i zbjegovi, i utvrde i opskrbni centri za mornare i putnike.
Od otoka Šolte do Pule, što na kopnu što na otocima, postoji četrdesetak lokaliteta koji u svom imenu nose korijen »straža«: Vela straža, Straža, Stražica, Stražnica, Stražišće, Straško itd. Kako im i samo ime kaže, na ovim su mjestima dugo kroz povijest bile straže i izvidnice koje su omogućavale sigurnu plovidbu ovim dijelom Jadrana. Nabrojit ćemo ih redom od juga prema sjeveru: Vela straža iznad Grohota na otoku Šolti (kota 208 m), Straža na otoku Žirju (117 m), Stražišće zapadno od Gospe Srimske kod Šibenika, Stražica iznad Vrulje na Kornatu (218 m), Stražica južno od Salija na Dugom otoku (98 m), Vela straža iznad Žmana na Dugom otoku (215 m), Straža južno od Žmana na Dugom otoku (370 m), Stražica iznad Dragova na Dugom otoku (221 m), Straža sjeverno od Dugog Rata na Dugom otoku (39 m), Straža na južnom dijelu otoka Pašmana (180 m), Straža između Kalija i Kukljice na Ugljanu (156 m), Tvrđava Sv. Mihovil iznad Preka na Ugljanu (265 m), Straža iznad Lukorana na Ugljanu (140 m), Stražica na sjevernom dijelu Ugljana (69 m), Straža na južnom dijelu Iža Velog (107 m), Straža na zapadu Iža Velog (125 m), Straža na južnom dijelu Molata (86 m), Straža na južnom dijelu otoka Ista (175 m), Straža na Škardi (77 m), Straža na sjevernom dijelu otoka Vira (112 m), Straško, rt južno od Novalje na otoku Pagu, Vela straža na otoku Iloviku (91 m), Stražica iznad Barbata na Rabu (154 m), Straža na otoku Prviću kod Senja (250 m), Stražica rt na sjevernom dijelu istog otoka, Stražica kod Baške na Krku (373 m), Stražica istočno od Vrbnika na Krku (373 m), Stražica južno od Punta na Krku, Straža kod Garice na Krku (250 m), Vela straža istočno od Osora na Cresu (154 m), Straža rt na istočnom dijelu otoka Unije, Straža rt na sjevernom dijelu otoka Srakane Vele, Vela straža na istom otoku (60 m), Stražavni vrh iznad Kraja na Učki (692 m), Stražica ispod Vele Učke (1001 m), Straževica, Sv. Martin kod Skitače u Istri (374 m), Stražica sjeveroistočno od Marčane u Istri (201 m), Stara Straževica istočno od Val-ture (Nezakcija) u Istri (109 m), Vela straža na Brijunima (42 m). (A. Badurina: Bizantski plovni put po vanjskom rubu sjevernih jadranskih otoka, https://www.ipu.hr/content/radovi-ipu/RIPU-16-1992_007-009-Badurina.pdf)

III.
u ovoj izmjeri otoci nisu zastupljeni - Karlstädter Generalat (1774–1775) - First Military Survey
TT označena / Guardia 98.44 - Dalmatia (1851–1854) - Second military survey of the Habsburg Empire
TT označena / Straža (St. Madonna) - Habsburg Empire (1869-1887) - Third Military Survey (1:25000)
-----
TT označena / Monte Guardia - Habsburg Empire - Cadastral maps (XIX. century) -- Isto, 1824

IV.
TT označena/ 287 (283) - TK25 / HOK5 (Geoportal, DGU)
(Digitalni ortofoto 2017. i 2018. je zadani sloj na Geoportalu. Prelaskom pokazivača miša preko OSNOVA otvaraju se i drugi kartografski slojevi između kojih izabiremo Topografska karta 1:25000 ili Hrvatska osnovna karta).


Toponim (ime vrha, okolnog područja, ...) Straža
Okolna naselja o. Ist: Ist
Kartografski izvori i
planinarske knjige

TK25 (DGU): Ist 4415-1-2-3
HGSS: nema
SMAND: nema

Opis smještaja trigonometrijske točke

Trigonometar se nalazi na najvišoj glavici o. Ista nedaleko crkve Gospe od Sniga (Gospe od Zdravlja), a iznad istoimenog otočnoga naselja.

Žig(ovi)

Priznaje se HPS-ov žig. Metalni žig zacementiran je na visoki zid s lijeve strane širokih stuba koje vode na betonsku terasu ispred crkve (oko 50-ak m prije geodetskog stupa).

Vidokrug

Vidik s vršne glavice otvoren je na sve strane. Za dobre vidljivosti od sjevera pa do istoka prostire se po obzoru u svoj svojoj ljepoti Velebit s lako prepoznatljivim najvišim vrhovima, a ispred njega izduženi Pag. Nastavno na JI obzoru je Zadar i Vrčevo te Ugljan, Sestrunj, Molat i Dugi otok. Od sjevera prema zapadu su Rab i Lošinj i Ilovik, i ispred njih Olib, Silba i Premuda, a daleko na obzoru naziru se Susak i Unije.

Rekognoscirao/ažurirao

D. Špoljarić (17. 10. 2019.)


Opis prilaznih putova i GNSS tragovi

Ist (luka) - trigonometar Stražica (pješačenjem)

Opis puta

Uspon na vrh započinje u blizini restorana Carruba odnosno IST Diving Centra nasuprot kojeg se sa širokog betonskog kolno/pješačkoga puta odvaja betonski put prema SI dijelu naselja*. Na početku odvojka je putokaz s natpisima Crkva Gospe od Sniga i Vidikovac. Put vodi mimo kuća oko 200 m do raskrižja na kojem su hidrant i mala trafostanica. Prelazi raskrižje i nastavlja po blagom desnom zavoju (označeno drvenim putokazom s natpismo CHURCH 174) do zadnje kuće. Otuda uz suhozid vodi kameni put do raskrižja. Pravo nastavlja težački put prema istočnom i jugoistočnom dijelu otoka, a lijevi odvojak prema vrhu (označeno drvenim putokazom s natpisom Straža, Crkva). Odvojak kratko vodi uz suhozid, a potom ulazi u visoku makiju. Tu počinje Križni put s postajama označenim drvenim pločama. Kod II. postaje put izlazi na široki građeni put koji se umjereno i ravnomjerno uspinje do prve i nastavno do druge serpentine i ubrzo stiže do crkve. Kod zadnje postaje, a nasuprot stepenica prema ulazu u crkvu odvaja se uska grebenska staza koja kratko vodi kroz makiju do trigonometra na goloj vršnoj glavici.

*Uspon na vrh možemo započeti u luci u Širokoj uvali u kojoj pristaje katamaran. Već iz luke možemo na brdu iznad naselja uočiti crkvu nedaleko koje je trigonometar. Oko 50 m od pristaništa, a iza kuće s natpisom IST je velika turistička obavijesno/putokazna ploča i fotokarta otoka i mjesta. Od nje nastavljamo lijevo prema središtu mjesta po širokom betonskom kolno/pješačkom putu do IST Diving Centra nasuprot kojeg počinje gore opisani put prema vrhu. Za one koji na otok stižu trajektom u Uvalu Kosirača također trebaju doći u naselje do spomenutog ronilačkog centra

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Duljina 1.4 km
Vrijeme 0.40 h
GNSS trag gnss/283_istluka-trigoStrazica.gpx

Znamenitosti i zanimljivosti kraja

Otok Ist prvi put se spominje pod ilirskim imenom Gistum, pod imenom Ost prvi se put spominje 1311., a pod imenom Isto 1527. godine. Spominje se i pod imenima Gist, Esto i Jist. Hrvatsko stanovništvo zateklo je na otoku starosjedioce Romane od kojih je preuzelo današnje nazive: Funestrala, Klunda, Mavrela, Skrivadica, Turtula, Pendulj itd.


Komentari

Samo registrirani korisnici imaju pravo dodavanja komentara.

Još nema komentara za ovu trigonometrijsku točku.


Suradnici i sponzori

Planinarska društva, geodetske tvrtke i druge institucije koji su pomogli pri uspostavljanju i markiranju putova, izradi i postavljanju obavijesnih i putokaznih ploča i drugo.


ACES
Zadar

Geo Prizma d.o.o.
Zagreb