Trigonometrijska točka I. reda: 192 Hum

Kontrolna točka GPO: KT 5

Područje: 10. Velebit i Lika


Stabilizacija/
signalizacija

Stup, visina h = 1.3 m

Hum je stara A-U točka. Na njenom centru izgrađen je 1934. betonski stup s dijagonalno urezanim križem na gornjoj plohi (VGI stare Jugosl.). Taj je stup upotrebljen pri prvoj trigonometrijskoj izmjeri FNRJ. Za potrebe nove (nedovršene) astro-geodetske triangulacije I. reda u SFRJ taj stup je srušen a na njegovu mjestu izgrađen je između 1957.-1968. novi betonski stup s kapitelom na betonskom postolju. U RH stup nije obnavljan (ratna djelovanja i miniran teren). Neoštećen je a okolni teren obrastao je raslinjem.


Foto album

None
None
None
None
None
None
None
None
None
None

Koordinate

WGS84 HTRS96/TM Besselov elipsoid 1841 HDKS (Bessel. elips. 1841)
φ = 45° 08' 09'' E = 412717.4 m φ = 45° 08' 10'' y = 5530692.3 m
λ = 15° 23' 25'' N = 5000138.8 m λ = 15° 23' 42'' x = 4999107.1 m
hWGS84 = 908.5 m HHVRS71 = 862.8 m HTrst = 863.0 m HTrst = 863.0 m

Projekti u sklopu kojih su obavljena astronomska i GNSS mjerenja na trigonometrijskoj točki
Geoidne točke CROREF CRODYN EUREF


Vezne trig. točke i azimuti 190 Velebitska Plješivica (222°)
191 Gola Plješivica (143°)
193 Bjelolasica (294°)
194 Privis (348°)
197 Petrovac (58°)
Vezne trig. točke izvan Hrvatske i azimuti 235 Kudić brdo, Bosna i Hercegovina (103°)
I. Vrsta oronima (ojkonima, hidronima, ...)
II. Porijeklo imena (onomastika)
III. Toponim na starim kartama i planovima
IV. Toponim na službenim DGU-ovim kartama

I.
Hum - vrh/brdo (status imena: službeno/ostalo, Registar geografskih imena, DGU)

II.
hum - od svesl. i prasl., sinonimi: brežuljak, glavica (vrlo raširen toponim), P. Skok: Etimologijski rječnik hrvatskoga jezika, Zagreb 1971.; ✧ prasl. *xъlmъ (stsl. xlъmъ, rus. xolm, češ. chlum) ← germ. *hulma- (stengl. holm) - Hrvatski jezični portal (https://hjp.znanje.hr/index.php?show=search_by_id&id=fVtnXxU%3D)

III.
TT nije označena / B. Humm - Karlstädter Generalat (1774–1775) - First Military Survey
TT Hum TP. 454.93 - Croatia (1865–1869) - Second military survey of the Habsburg Empire
TT označena / Hum - Hungary (1819–1869) - Habsburg Empire (1869-1887) - Third Military Survey (1:25000)
-----
TT nije označena / Rv. Hum - Habsburg Empire - Cadastral maps (XIX. century) -- Plašćanski Pothum, 1871

IV.
Hum / 192, Hum - TK25 ili HOK5 (Geoportal, DGU)
(Digitalni ortofoto 2017. i 2018. je zadani sloj na Geoportalu. Prelaskom pokazivača miša preko OSNOVA otvaraju se i drugi kartografski slojevi između kojih izabiremo Topografska karta 1:25000 ili Hrvatska osnovna karta).


Toponim (ime vrha, okolnog područja, ...) Hum
Gorje Hum
Okolna naselja Josipdol, Plaški
Kartografski izvori i
planinarske knjige

TK25 (DGU): Plaški 4515-2-4-3
HGSS: nema
SMAND: nema

Opis smještaja trigonometrijske točke

Trigonometar se nalazi na stjenovitom vršnom grebenu Huma, stožastoga brda na sjevernom rubu plaške doline. U podnožju Huma od SZ do JI proteže se vojni poligon "E. Kvaternik".

Žig(ovi)

Trenutačno nema žiga. Priznaje se fotografija obilaznika uz geodetski stup.

Vidokrug

S vrha se pruža vidik od JI do SZ, preko plaške doline na Malu i Veliku Kapelu, Bjelolasicu i Klek (koji iz ovog smjera nije tako dominantan već je uronjen u Veliku Kapelu u pozadini).

KT i put održava // Lokalna ili druga obilaznica PD Plaške Glave // Plaški - Hum
Rekognoscirao/ažurirao

D. Špoljarić, B. Šupica (PD Plaške Glave), Željko Tkalčević (HCR) (19. 6. 2018.), D. Špoljarić, B. i I. Šupica (12. 9. 2020.)


Opis prilaznih putova i GNSS tragovi

zaselak Egići - Hum (pješačenjem)

Opis puta

Uspon na Hum započinje u zaselku Egići* do kojeg dolazimo uskom asfaltnom, mjestimice oštećenom, cestom. Na kraju asfaltne ceste i nedalekog novog stambenog objekta a uz veliki pitomi kesten početak je pl. puta prema vrhu. Put vodi po nekadašnjem težačkom šumskom putu djelomice zaraštenom i zapuštenom i odmah ulazi u mješovotu bjelogoričnu šumu. Nakon 5 min hoda put vodi mimo zapuštenog izvora Vodica (s lijeve strane). Nastavno put vodi kroz bukovu šumu (vrlo slikovitih oblika stabala) naizmjenice po vlaki ili po šumskoj stazi umjereno se uspinjući do hrbata Huma koji se pruža od SZ prema JI. Na hrbatu je raskrižje pl. putova i mali proplank Bukvar, ujedno i odmorište okruženo velikim bukvama. Od raskrižja put skreće oštro lijevo i vodi po kosini SZ hrbata oštro se uspinjući do ruba posječene/iskrčene šume (padina s desne strane). Nastavlja po hrbatu uz rub posječene šume i ubrzo izlazi na vršni hrbat gdje ponovno ulazi u šumu. Nakon desetak minuta hoda put izlazi na stjenoviti vršni greben i kratko po njemu vodi do vrha na kojem je trigonometar. 

*Zaselak je napušten, kuće srušene a teren poravnat.

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Duljina 3.2 km
Vrijeme 1.30 h
GNSS trag gnss/192_Egici-trigoHum.gpx

Latin (nedaleko želj. postaje) - Egići (vozilom)

Opis puta

Iz središta Plaškog krenuti državnom cestom D42 prema Ogulinu. Oko 4,5 km od središta je pružni prijelaz i stara željeznička postaja Latin (s lijeve strane). A 50 m nakon pružnog prijelaza desno se odvaja uska asfaltna cesta koja kratko vodi mimo nekoliko kuća i nakon 570 m, malo prije uređene bijele kuće s lijeve strane, cesta nastavlja pod oštrim kutom desno. Nastavno cesta vodi kroz borovi šumarak, potom mimo zaselaka Vukelići i Stanići. Na odvojcima za spomenute zaselke kao i na svakom sljedećem odvojku držati se lijeve strane. Nakon 2,7 km je zaselak Egići*, kraj asfaltne ceste i prostrano proširenje za parkiranje vozila te početak planinarskog puta prema Humu. 

*Zaselak je napušten, kuće srušene a teren poravnat.

Foto album
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
None
Street View
Duljina 2.7 km
Vrijeme 0.05 h
GNSS trag gnss/192_latin-egici_861LNKk.gpx

Znamenitosti i zanimljivosti kraja

Plaški i Plaščanska dolina

Plaški je mjesto tek 30-ak kilometara udaljeno od Nacionalnog parka Plitvička Jezera. Plaščanska dolina omeđena je planinama koje karakterizira krški reljef, prepun istraženih i neistraženih špilja, vrtača, izvora, potoka, rijeka i jezeraca. Južni dio doline ‘zatvara’ Mala Kapela, jedna od najneistraženijih planina Hrvatske sa nekolicinom vrhova preko 1000 metara. Dalje prema zapadu tu je Trojvrh, poznat po nalazištu japodske kulture (Terponos) a iza njega se preko starog grada Modruša prostiru obronci Velike Kapele sa Bjelolasicom i Klekom. S istočne strane dolinu zatvara Pištenik, Mehan i Strmica a prema sjeveru je to Hum (865m), piramidalna planina/vidikovac s koje se pogled pruža u daljine prema Zagrebu, Bihaću, Ličkoj Plješivici, Maloj Kapeli, Bjelolasici i Kleku (koji odandje izgleda sasvim drugačije). U stoljetnim šumama jele, smreke, bukve, graba i hrasta krije se preko 60 izvora pitke vode, o kojima će na ovima stranicama biti još više riječi kasnije (više: PD Plaške Glave).

Znamenitosti

Zanimljivosti


Komentari

Samo registrirani korisnici imaju pravo dodavanja komentara.

Još nema komentara za ovu trigonometrijsku točku.


Suradnici i sponzori

Planinarska društva, geodetske tvrtke i druge institucije koji su pomogli pri uspostavljanju i markiranju putova, izradi i postavljanju obavijesnih i putokaznih ploča i drugo.


PD Plaške Glave
Plaški